Hello Mindenki!
Ahogy az előző fejezet végén ígértem, most a kooperatív társasjátékokat fogom körbejárni, mivel ezek a típusú játékok kapcsolódnak az egyedül (is) játszható játékokhoz, hiszen a kooperatív játékokat is játszhatjuk solo módban.
Azt gondolom, azzal a játékkal illene kezdenem, ami a legismertebb ebben a műfajban, ráadásul 2020 óta életünk része az, amit a játék 2008-as megjelenésétől csak az asztal körül ülve éltünk át. Nyilván kitaláltátok már, ez a társas nem más, mint a Pandemic (2-4 játékos részére, játékidő kb. 45-60 perc). Számtalan kiegészítő jelent meg hozzá, illetve vannak a Legacy változatai is, de én most csak az alapjátékkal foglalkoznék. Matt Leacock játéka igazi sikersztori, nem véletlenül, ráadásul a középkori Ibériába és az ókori Rómába is visszamehetünk, hogy segítsünk az embereknek, de még a Warcraft Franchise-t is összeházasították vele, és ki tudja, mi lesz majd a következő lehúzható bőr. Ettől függetlenül egy jó játékról beszélünk. Egy hibája van, mindjárt kezdeném is ezzel, ez pedig nem más, mint az alfa-játékos. Ő az a típus, aki a kooperatív játékokban mindenki helyett játszik, mindenkinek megmondja, hogy ki mit csináljon, merre menjen stb. A problémát egyszerű kiküszöbölni, nem szabad ilyen típusú játékossal kooperatív játékot játszani, legalábbis Pandemicet nem. Ha nincs alfa-játékos, akkor viszont nagyon is élvezetes lesz a játék. Nem könnyű benne nyerni, ezt előre bocsátom, szerencsére már az alapjátékban is vannak fokozatok (4-5-6 víruskártya), értelem szerűen, akik most ismerkednek ezzel a játékkal, azoknak először a 4 víruskártyás verzió ajánlott. Szerencsére bőven vannak szerepkártyák, tehát már a játék elején azzal elmehet sok idő, hogy mindenki kiválasztja a neki szimpatikus szerepkártyát. Ajánlott a társast 4 fővel játszani, bár én 2-3 fős verziót is játszottam már, és azok is élvezetesek voltak. Ezek a kooperatív játékok elsősorban azoknak ajánlottak, akik az élményért ülnek le ilyen típusú játékokkal játszani, és ha nem sikerül nyerniük, sebaj, mondják, és majd később újra próbálkoznak. A Pandemicnek semmiképp ne úgy üljünk neki, hogy mi most majd megmutatjuk, pláne az elején, mert nem biztos, hogy sikerülni fog. Ettől függetlenül több játék után már rá lehet érezni/jönni arra, hogy milyen stratégia mentén érdemes haladni, ráadásul az sem titok (de én itt ezt most nem fogom leírni) hogy vannak nagyon jól kombózható szerepek, amelyekkel nagyobb lesz az esély a győzelemre. Tudok olyan baráti társaságról, akik rendszeresen 6 víruskártyával tolják, és 50% feletti győzelmi rátával büszkélkednek (és akkor a Pengeélen kiegészítőben található vörös víruskártyákról még nem is beszéltem). Szerintem egész egyszerűen arról van szó, hogy vannak olyan típusú emberek, akik szeretik a kooperatív játékokat és nagyon jól tudnak összedolgozni. Elsősorban az ilyen típusú embereknek ajánlottak a kooperatív játékok. De beszéljünk most már magáról a játékról is.
Adott a Föld, ahol 4 vírus garázdálkodik, a kutatócsoportnak (2-4 fő) pedig az lesz a feladata, hogy mind a 4 vírus ellenszerét kifejlesszék. Ha ez sikerül, a csapat megnyeri a játékot. Sajnos azonban ez nem lesz egyszerű, ráadásul többféleképpen elveszíthetjük a játékot. Ezek a következők: elfogy a húzópakli, a járványkitörés mutató eléri az utolsó (halálfejes) mezőt, illetve ha még fel kellene raknunk víruskocká(ka)t a táblára, de már nem tudunk. A játékot Atlantában kezdjük, ahol egy kutatóállomás is található (ebből összesen 6db van, tehát még 5-öt tudunk feltenni a táblára, ami persze nem olyan egyszerű), és a körében mindenkinek 4 akciólehetősége van: mozog (ez többféle lehet), vírust írt (levesz egy-vagy több víruskockát egy adott városról), tudást oszt meg és ellenszert fejleszt (amit csak kutatóállomással rendelkező városban tehet meg). A kártyák között vannak Eseménykártyák, amelyek kijátszása nem számít akciónak, és segítséget nyújtanak a játékosoknak, tehát mindenképp érdemes felhasználni őket, de fontos a jó időzítés. A setup során kapásból 9 várost fertőzünk meg (3-3-3, 2-2-2 és 1-1-1) víruskockákkal. 4 fős játék esetén mindenki 2-2 lappal indul, körünk végén 2 lapot húzunk és max. 7 lap lehet a kezünkben. Körünk végén pedig újabb városok fertőződnek meg. Háromféle mozgást végezhetünk: vonallal összekötött két város között mozgunk, eldobjuk a kezünkből annak a városnak a kártyáját, ahova mozogni szeretnénk, ill. eldobjuk azt a városkártyát, ahol éppen tartózkodunk, és így oda mozgunk, ahová akarunk. Minden egyes víruskocka levétele 1 AP-be kerül (kivéve az orvosnak). Tudás megosztása úgy történik, hogy egy városban tartózkodunk egy másik játékossal, és vagy mi neki, vagy ő nekünk odaadja azt a városkártyát, ahol találkoztunk. Ellenszer kifejlesztésekor pedig beadunk egy színből öt kártyát (kivéve a mikrobiológus) egy olyan városban, ahol található kutatóállomás. Állomást pedig úgy építünk, hogy eldobjuk annak a városnak a kártyáját, ahol épp tartózkodunk. A kártyák eldobásával azonban óvatosan bánjunk, mert mind a négy színből (piros, sárga, kék és fekete) 12-12 db van és ebből 5-re szükségünk lesz. Laphúzáskor húzhatjuk fel a rettegett járványkártyát. Ilyenkor végrehajtjuk a kártyára írt dolgokat és itt van a játék sava-borsa, ilyenkor ugyanis az eddig megfertőzött városok kártyáit megkeverjük és visszatesszük a városok húzópakli tetejére, vagyis ezek a városok újból víruskockákat kapnak majd. Így lesz egyre stresszesebb a játék, s kell ügyesen megtalálni az egyensúlyt a vírusok irtása és az utazások, azonos színű kártyák gyűjtése között, s közben ne lépjük túl a kézlimitet sem.
Összeszokott baráti társaságoknak, kooperatív játékok szerelmeseinek, a covid óta a vírustéma iránt érdeklődőknek erősen ajánlott, valamint akkor is, ha szereted a nehéz, gondolkodós, agyalós játékokat. A játék kapható, ráadásul 2014-ben ráncfelvarráson is átesett. Nagyon ajánlom mellé a Pengeélen kiegészítőt, úgy még változatosabb, izgalmasabb és nehezebb lesz a játék, ráadásul már öten is játszható.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.